Крајем 2020. године у Сомбору је основано јединствено спортско удружење – Џудо клуб „Сенсеи-ИН“. Циљ клуба је развој тренажних активности за све категорије становништва, без обзира на пол, узраст, ниво моторичке способности или степен и врсту инвалидитета.
Физичка активност и бављење спортом као средство за здрав физички и интелектуални развој је потреба сваког човека. Данас је избор спортова разноврсан и могућност укључивања у спортске школице је већ од узраста 3 и више година сваког детета. Нажалост, када су особе са сметњама и инвалидитетом у питању, могућност укључивања у спортске активности спортских клубова је веома сужена. У већини наших градова и не постоји могућност да се дете са развојним сметњама и одрасли са инвалидитетом организовано баве спортом. Родитељи деце и особа са инвалидитетом, заокпљени многобројним захтевима и препрекама са којима се суочавају, углавном не размишљају о спортским активностима и могућностима да њихова деца буду део спортских клубова и на тај начин поспеше своје укључивање у друштвену заједницу.
Идеја о отварању џудо клуба у коме ће особе са инвалидитетом бити равноправно укључене у све активности настала је као резултат петогодишњег рада на развоју ове гране спорта. Сенсеи – ИН се развио као потреба, из секције за инклузивни џудо, џудо и самбо клуба „Бачка“.
Сомборски инклузивни џудо је препознат као први у нашој земљи који је започео масовно укључивање особа са сметњама и инвалидитетом у организованe тренажне активности учења џудо вештине.
У основи џудо се највише распознаје као такмичарски борилачки спорт, али сама филозофија џудоа омогућава бављење овим спортом свим категоријама становништва, јер поседује изузетан спортски, образовни, васпитни, друштвени и терапеутски потенцијал. Спада у базичне спортове, јер утиче на развој свих физичких карактеристика и вежбајући га ствара се добра основа за бављење осталим спортовима.
Један од два фундаментална принципа џудоа гласи „Узајамно благостање и добробит “ (Jita-Kyoei) и има за циљ да развије поверење и пружи међусобну помоћ како би омогућио напредак и себи и другима. Читава филозофија џудоа са својим принципима дубоко су уткане у инклузивни џудо, који представља адаптирани спорт за децу и одрасле са сметњама у развоју и инвалидитетом.
Појам инклузије користимо као термин који означава укључивање, прихватање различитости, доступност и равноправно уживање свих социјалних бенефита. Уколико променимо поглед на могућности особа са сметњама и инвалидитетом и фокусирамо се на њихове способности и оно што могу, врло брзо ће бити јасно да је спорт један од начина где могу максимално развити своје потенцијале и ставити их у први план. Управо на нашим тренинзима томе тежимо.
Тренажни рад је конципиран искључиво у корист особа са сметњама и инвалидитетом и служи искључиво за подизање квалитета њиховог живота и њихове укључености у друштво. Првенствени приоритет тренинга је безбедност и нешкодљивост вежби и метода вежбања.
Потребно је истаћи да тренинзи не замењују третмане код дефектолога, логопеда, физиотерапеута, реедукатора моторике, већ се на то допуњују.
Тренинзи инклузивног џудоа се спроводе у групи око 10 полазника, по посебном плану и програму прилагођеном индивидуалним потребама, а на основу знања и искуства самих тренера.
Циљеви тренинга:
- Укључвање деце, омладине и одрасле са сметњама у развоју и инвалидитетом у спортско – рекреативне активости;
- унапређења њиховог квалитета живота путем позитивног утицаја физичке активности на здравље;
- обогаћивања друштвених односа – социјализација.
Циљне групе које могу да се укључе у наше програме вежбања су особе старије од 10 година са физичком, сензорном, емотивном, интелектуалном или вишеструком ометеношћу под условом да њихово стање дозвољава физичко вежбање и да не постоји здравствено ограничење у погледу било каквог додатног физичког оптерећења.
Активности које спроводимо: два пута недељно тренинзи током читаве године, полагање за појасеве, учешће на различитим манифестацијама, заједнички тренинзи са осталим тренажним групама , одласци на турнире и кампове, ексурзије и посете другим клубовима, биоскоп, позориште…
Тренери: За тренажни рад у инклузивној групи задужене су: Сајонела Крга, мсц. проф физ. васп и спорта са оспособљеношћу на Дефектолошком факултету и асистент Љиљана Рудић.
Термини тренинга:
- уторак 17:00 – 18:00
- четвртак од 17:00-18:00
ДОЂИТЕ ДА ЗАЈЕДНО ВЕЖБАМО И ДА СЕ ДРУЖИМО !
ДОБРОДОШЛИ!